© Unsplash

Овесените ядки - противодействат на лошия холестерол

Кое е общото между овесените ядки и соята? И двете храни съдържат бетаглюкан - разтворими фибри, които противодействат на т.нар. „лош холестерол“ в организма. Заедно с това малка купичка овесени ядки покрива 30% от дневната нужда от витамин В1 и 15% - от магнезий. Сутрин можете да си приготвите тонизираща закуска с 4-5 супени лъжици овесени ядки, към които добавим сушени плодове и прясно или кисело мляко, или гореща вода. Вечер прибавяме от тях в салатата или крем супата си.

Доматеният сок - мощен антиоксидант

Консервиран, той е прекрасно разкрасително средство. Не позволява на бръчките да се появят преждевременно. Освежаващата течност е мощен антиоксидант, тъй като съдържа голямо количество ликопен (каротиноиден пигмент, който забавя процесите на стареене). Учените са установили, че ако в 100 г пресен домат има около 5 мг ликопен, то количеството на антиоксиданта в доматения сок е 3 пъти по-високо.

Грахът конкурира месото

Когато е обран и обработен в по-късен етап от растежа си, грахът е богат на протеини и минерали до такава степен, че може да замени консумацията на месо за едно ястие. Зеленото бобово растение убива и апетита, тъй като съдържа бавни захари. Те се разграждат по-дълго от организма ни и запазват чувството на ситост. Грахът освен това има и най-ниския гликемичен индекс. Това е показател, който определя до какво равнище ще се повиши съдържанието на захар в кръвта след консумацията на определена храна.

Магданозът засилва зрението

Магданозът държи рекорд по съдържание на витамин С: за 100 г - цели 170 мг. Заедно с това нежното растение е изключително богато на минерали и микроелементи: фосфор, магнезий, калий, калций, желязо, цинк, мед. Две пълни супени лъжици ситно нарязан магданоз ни осигуряват 20% от дневната доза витамин С и според сорта - от 14% до 35% провитамин А, който поддържа доброто зрение.

Консервираните сардини укрепват костите

Обратно на пресния си аналог, тази риба подобрява своите качества с времето, ако се консервира в олио. Препоръчителното условие обаче е да обръщаме кутийката на няколко седмици и да не я съхраняваме в хладилника, тъй като това пречи на олиото да попие добре в месото. Другото предимство на консервираната сардина е, че можем да я дегустираме през цялата година. А нейните хранителни достойнства са многобройни. Тя се консумира с костите, което увеличава приема ни на калций. Той пък е особено ценен за здравината на нашия скелет. Освен това половината от мазнините, които тази риба съдържа, са от типа Омега-З. Те на свой ред защитават сърдечносъдовата система.

Олиото от рапица пази сърцето

Тази растителна мазнина е най-евтината на пазара, но все още рядко се използва в домакинството. Изследователите обаче са установили, че олиото от рапица много добре устоява на топлинна обработка, без да губи свойствата си. А в комбинация със зехтин то предпазва организма и сърдечносъдовата система. Богато е на мононенаситени мастни киселини, които са преграда за затлъстяването, а маслиновото масло в добавка е незаменимо със своите Омега-З мастни киселини.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!