Цикорията е многогодишно растение със сини цветове и разклонен корен. Можете да я срещнете навсякъде - по поляни, хълмове, покрай пътя.
Цикорията е известна със своите лечебни свойства от древни времена. От 1600 г. се култивира заради корените си, които се използват като заместител на кафето.
Цветовете, листата и корените на растението имат лечебни свойства. Цветовете и листа се берат от юни до септември, а корените се събират или в началото на пролетта, или в края на есента. Изкопаните корени се измиват,подсушават и нарязват на парчета, след което се изсушават.
- Сухите корени могат да се съхраняват три години, а цветовете и листата - 1 година.
Цикория - полезни свойства
Цикорията има превъзходен вкус, но това не е всичко: тя е изключително полезна. Богата е на витамин В, С, Е, мазнини, белтъчини, съдържа холин, полизахариди, пектин, минерални соли и микроелементи. Препаратите на базата на цикория действат противовъзпалително, антимикробно, диуретично, стимулират апетита. Влияят добре на обмяната на веществата и имат успокоително действие върху нервната система.
Най-ценното качество на цикорията е високото съдържание на инулин, който намалява риска от сърдечносъдови заболявания,пречиства организма от токсини и укрепва имунната система. Той подпомага функциите на черния дроб и жлъчката и е изключително ценен за профилактика и подобряване на състоянието след хепатит.
Цикорията още: ускорява метаболизма; понижава нивата на кръвната захар; притъпява чувството на глад; насърчава бързата регенерация на кожата; укрепва имунната система; намалява нивото на лошия холестерол в кръвта; нормализира работата на сърдечно-съдовата система; нормализира чревната микрофлора; укрепва косата и насърчава бързия й растеж.
Доказано, че коренът от цикория намалява риска от рак на дебелото черво. Коренът на растението стимулира чревния транзит и премахва токсините, нормализира флората в дебелото черво и неутрализира свободните радикали
Кафе от цикория
Кафето от цикория има храносмилателен и тонизиращ ефект върху нервната система. Пиенето на кафе от цикория преди хранене предотвратява лошо храносмилане и подуване на корема, премахва умората, помага на концентрацията, намалява болките в корема, облекчава запека, защитава черния дроб и жлъчния мехур и помага за детоксикация на тялото.
Лечебната сила на цикорията
- Отварата от цикорията стимулира функцията на черния дроб.
- 1 чашка отвара от синьото цвете преди хранене регулира нивото на кръвната захар.
- Ако страдате от запек – всеки ден пийте по 1 чаша отвара преди основните хранения.
- Също така отварата от цикория помага на отхрачването, успокоява сухата кашлица и подсилва имунната система.
- Приета след хранене, една чашка отвара от цикория помага за по-бързото усвояване на храната.
- Цикорията се бори добре с целулита. Изсипете 2 супени лъжици от билката в термос, залейте с 250 мл вряща вода, оставете да престои около 4-5 часа. Прецедете и добавете във водата във ваната. Взимайте такава вана за 15 минути. Ефектът настъпва след двадесетата вана.
- Компреси от отвара от цикория са много полезни при обработката на открити рани или акне.
Как да си приготвите отвара от цикория?
Отвара от цветове: 2 супени лъжици от билката се варят 10-15 минути в 1 литър вода.
Отвара от корени: Шепа изсушени и нарязани на ситно корени от цикория се сваряват в 1 литър вода за около 15-20 минути.
Цикорията има сладко-горчив вкус. Кафето от цикория има лек орехов аромат и горчив вкус на кафе.
Билката се превръща в пикантна подправка в салати, зеленчуци, яхнии от рибно месо, супи и теста.
Чай за намаляване на апетита – как са си го приготвите?
От предната вечер в термос, запарете 2 супени лъжици от билката с един литър вряща вода. Консумирайте 30 минути преди хранене на малки порции през целия ден.
В кои случаи да избягвате цикорията?
НЕ се препоръчва използването на цикория при: язви на стомашно-чревния тракт; съдови патологии; разширени вени; бронхиална астма; хемороиди; възпаление на ставите; индивидуална непоносимост.
Също така е противопоказна при деца под тригодишна възраст, жени по време на кърмене, както и при прием на антибиотици.
Материалът е само за информационни цели. Не трябва да прибягвате до самолечение без да се консултирате с лекар. Бъдете здрави!