Жълтият кантарион расте по слънчевите поляни и разредени гори, цъфти цяло лято. Събирането на стръковете му започва, когато е в пълен цъфтеж - около 24 юни, Еньовден.
Най-добре е да се бере, когато изгрява луната, защото тогава съдържа най-много от основното си лечебно вещество: хиперицин.
Суши се на китки, окачени в сенчесто помещение.
Как се употребява жълтият кантарион?
- Запарка – една лъжица жълт кантарион се запарва с чаша вряла вода. Пие се, след като изстине, подсладена с мед. Препоръчва се най-вече на хора, страдащи от т.нар. ленива жлъчка.
- Олио – в 200 мл слънчогледово олио се добавят 2-3 лъжици жълт кантарион. Сместа се оставя да престои десетина дни на топло, след което се филтрира и се прехвърля в по-малки съдове. Използва се за масаж, както и за вътрешна употреба.
- Тинктура – две лъжици кантарион се накисват в 100 мл ракия и се оставят така две седмици. След това сместа се филтрира и се пресипва в по-малки шишета. Използва се както вътрешно, така и външно.
- Компреси – използва се запарка или тинктура.
- Гаргара – прави се със студена запарка или екстракт, два пъти дневно.
Рейши - вълшебната гъба на дълголетието
Лечебната сила на жълтия кантарион
Действието на билката е успокояващо, потиво-възпалително, противо-микробно и обезболяващо. Използва се при стомашна язва, гастрит и колит, улеснява зарастването на рани. В жълтия кантарион се съдържат вещества, които въздействат на мозъка, подобряват настроението и общото душевно състояние. В листата има съставки, които регулират разграждането на хормона на щастието: серотонин. Билката има доказан ефект при депресия, неврози, безсъние, засилва сърдечната дейност, стимулира имунната система. Най-ефикасният антидепресант в природата.
- При проблеми с нервната система, слабост и умора – пият се по 10-15 капки тинктура на ден.
- Безсъние, депресия, гняв, дисменорея – по две чаши екстракт всеки ден.
- Гастрит, язва – по една лъжица олио от жълт кантарион сутрин и вечер.
- Нарушения на менструалния цикъл – лечението със запарка от кантарион помага за доброто функциониране на половите органи.
- Чернодробни смущения – стимулира функциите на черния дроб.
- Уринарна инконтиненция (неволно изпускане)
- Колити
- Високо кръвно налягане
- Рани, слънчеви изгаряния – нараненото място се маже с олио от жълт кантарион, което помага за бързото му облекчаване.
- Жлъчна недостатъчност
- Възпаления на венците, зъбни абсцеси
17 причини да пиете зелен чай
Рецепти с жълт кантарион
При невроза и депресия: Смесват се по 50 г листа от маточина, листа от мента, плод от анасон, плод от копър и стръкове от жълт кантарион. 2 с. л. от сместа се заливат с 500 г вряла вода. Ври 10 мин и се прецежда. Отварата се пие по една винена чаша 4 пъти дневно преди хранене.
При безсъние: 2 с. л. жълт кантарион се варят 5 минути в 400 г вода. Извлекът се прецежда и се пие по една кафеена чаша 3 пъти дневно преди хранене.
При язва, колит и незаздравяващи рани: В 500 мл зехтин се накисват 100 г ситно нарязан жълт кантарион. Стои 40 дни на слънце и се прецежда през марля. Пие се по 1 с. л. 3 пъти дневно, 20 мин преди хранене.
При гастрит: Смесват се по 60 г цвят от невен, листа от маточина, 100 г стръкове от жълт кантарион, 40 г листа от мента и 20 г цвят от лайка. 2 с. л. от сместа се заливат с 500 мл вряла вода и се вари 5 минути. Прецежда се и отварата се пие 3 пъти дневно преди хранене по 150 мл.
При бронхиална астма: Смесват се по 20 г жълт кантарион, стръкове от пчелник, листа от мента и стръкове от мащерка; по 25 г листа от подбел, листа от градински чай и ленено семе. 2 с. л. от сместа се заливат с 500 мл вряла вода. Отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша 3 Г" пъти дневно преди хранене.
При пневмония: Смесват се по 100 г борови връхчета и листа от живовляк, 200 г камшик, по 50 г жълт кантарион, хвощ, исландски лишей и анасон. В 500 г вряща вода се гмппят 9 гп пт рмргтя нпи 10 ллптн и сипват 2 с. л. от сместа, ври 10 мин и се прецежда. Пие се по една винена чаша 4 пъти на ден с мед и лимон.
При малокръвие: Смесват се по 50 г листа от маточина, жълта тинтява, корени от коприва и бял равнец и по 40 г червен и жълт кантарион. 2 с. л. от сместа се попарват в 500 г кипяща вода и се варят 5 мин. Отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша 4 пъти на ден преди хранене.
В кои случаи да избягвате жълтия кантарион?
Жълтият кантарион намалява действието на някои медикаменти и засилва действието на други, затова съчетаването му с лекарства, трябва да бъде консултирано с лекар!
При прием на противозачатъчни, жената трябва да е особено внимателна, защото жълтият кантарион намалява действието им и може да настъпи бременност.
Жълтият кантарион не се препоръчва и на хора с повишена фоточувствителност.
Съчетаването на жълт кантарион с медикаменти против депресия може да засили действието им.
Хора с ниско кръвно трябва да са много внимателни с консумацията на тази билка, защото може да бъде противопоказна за тях.