Лененото семе може да се нарече суперхрана за оптимално здраве. Те са богати на хранителни вещества, леснодостъпни, сравнително евтини и не изискват готвене. Лененото семе е изключително многофункционално и може лесно да се добавя към ежедневната ви диета. То предлага много потенциални ползи за здравето, както и е чудесен източник на фибри и омега 3.
Какво представлява лененото семе?
Лененото семе се добива от растението лен. Предлагат се в две основни разновидности: златисто и кафяво. Въпреки че и двата вида имат еднакво хранително съдържание, те се различават леко по цвят и вкус, като златното ленено семе е по-сладко, а кафявото има препечен вкус.
Човекът отглежда лена от хиляди години заради семената, маслото и влакната му. Напоследък те придобиват популярност като здравословна храна. Това се дължи на високото им съдържание на полезните за сърцето омега-3 мазнини, фибри и други уникални растителни съединения.
Лененото семе може да се консумира цяло, смляно или под формата на масло и може да се добавя към смутита, кисело мляко, овесени ядки, печива и дори да се използва като заместител на яйца.
Информация за хранителната стойност на лененото семе
- 15 г (1 с.л.) смляно ленено семе съдържа:
- 76 калории
- 4 г протеин
- 6 г мазнини
- 9 г въглехидрати
- 3,3 г фибри
- 0,2mg витамин В1
- 0,2mg мед
- 57mg магнезий
- 1,1mg желязо
Лененото семе е източник на хранителни вещества, който предлага редица ползи за здравето:
- Омега-3 мастни киселини: Лененото семе е богато на алфа-линоленова киселина (ALA), вид омега-3 мастна киселина, която подпомага здравето на сърцето. Въпреки че рибата е добре познат източник на омега-3, лененото семе е ценна алтернатива на растителна основа, особено полезна вегетарианци и вегани.
- Лигнани: Лененото семе е пълно с лигнани - вид фитоестроген. Лигнаните притежават и антиоксидантни свойства, които помагат за предпазване на клетките от увреждане.
- Фибри: Лененото семе е отличен източник на разтворими фибри, които в комбинация с вода образуват гел и забавят храносмилането.
- Висококачествен растителен протеин: Подобно на соята, лененото семе осигурява висококачествен растителен протеин.
- Калий: Лененото семе е богато на калий - минерал, който е от съществено значение за функционирането на клетките и мускулите, както и за поддържане на нормални нива на кръвното налягане.
- Витамин В1 (тиамин): Една порция ленено семе осигурява 10% от препоръчителната дневна доза тиамин, известен също като витамин В1. Витамините от група В, включително тиаминът, играят ключова роля в енергийния метаболизъм, като помагат за превръщането на храната в енергия за организма.
Лененото семе е добър източник и на редица други витамини и минерали, необходими за оптимално здраве. Сред тях са мед, молибден, магнезий и фосфор. То е богато и на няколко полезни растителни съединения, включително р-кумарова киселина, ферулова киселина и цианогенни гликозиди.
Какви са ползите за здравето от яденето на ленено семе?
- Помага да отслабнете: Лененото семе е с високо съдържание на фибри и консумирането му може да помогне за намаляване на апетита поради повишеното усещане за ситост и пълнота, което спомага за здравословна загуба на килограми.
- Намалява риска от сърдечни заболявания: Лененото семе е богато на алфа-линоленова киселина (ALA), вид омега-3 мастна киселина, за която е доказано, че понижава лошия (LDL) холестерол и кръвното налягане, които са основни рискови фактори за сърдечни заболявания.
- Подобрява състоянието на храносмилателната система: Лененото семе е добър източник както на разтворими, така и на неразтворими фибри. Разтворимите фибри помагат за регулиране на нивата на кръвната захар и поддържат чувството за ситост, докато неразтворимите фибри насърчават редовността и здравето на червата.
- Може да спомогне за лечението на диабет: Фибрите в лененото семе могат да спомогнат за забавяне на усвояването на захарта в кръвта, което може да е от полза за хората с диабет.
- Може да притежава противоракови свойства: Някои проучвания показват, че лененото семе може да помогне за намаляване на риска от някои видове рак, като например рак на гърдата и рак на простатата. Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се потвърдят тези резултати.
- Предпазва от симптомите на менопаузата: Лененото семе съдържа фитоестрогени - полифеноли на растителна основа, подобни на човешкия естроген. Тези фитоестрогени се преобразуват от чревния микробиом, което ги прави биодостъпни за организма и предлага потенциални защитни ползи срещу симптомите на менопаузата.
Кой не трябва да консумира ленено семе?
Лененото семе може да не е подходящо за всички. Избягвайте го, ако приемате лекарства за разреждане на кръвта или аспирин, нестероидни противовъзпалителни средства или лекарства за понижаване на холестерола. Не се препоръчва и ако имате чувствителен към хормони рак на гърдата или матката, сте бременна или кърмите, или имате алергия към ленено семе. Ако попадате в някоя от тези категории, задължително се консултирайте с лекар, преди да добавите ленено семе към диетата си.
Кой е най-добрият начин да консумирате ленено семе?
Смляното ленено семе е по-полезно за здравето, защото прави омега-3 и фибрите по-достъпни за организма в сравнение с цялото ленено семе, което често преминава през организма неразградено.
Маслото от ленено семе предлага по-високи нива на омега-3 мастни киселини от смляното, но тъй като нивата все още са полезни, а смляното ленено семе съдържа допълнителни фибри, смляното ленено семе като цяло е най-здравословният вариант.
Лененото семе е много многофункционално и може да се консумира топло или студено, в смутита и каши, супи и сладкиши.
Три лесни начина да добавите повече ленено семе в диетата си
- Добавете смляно ленено семе в менюто си, като го прибавяте към храни, които редовно консумирате, като овесени ядки, смутита, супи или кисело мляко.
- Добавете смляно ленено семе към печивата си, като замените част от брашното в рецепти за бързи хлябове, мъфини, рула, хляб, багети, палачинки и гофрети.
- Добавяйте смляно ленено семе към домашно приготвените супи и яхнии по време на варенето им.
Как да съхраняваме лененото семе?
Цялото ленено семе остава свежо за по-дълго време от смляното благодарение на защитната външна обвивка, която спомага за запазването на мастните киселини в него. За да запазите качеството му, съхранявайте цялото ленено семе на тъмно и хладно място, докато сте готови да го смелите. Ако лененото семе е сухо и с добро качество, то може да се съхранява на стайна температура до една година.
Смляното лененото семе може да граняса, ако не се съхранява правилно. Най-добре е да се държи в хладилник или фризер и да се използва в рамките на 45 дни след отварянето.
Избирайте студено пресовано ленено масло в тъмни бутилки, за да запазите свежестта му. Избягвайте да излагате лененото масло на светлина и топлина и се въздържайте да го използвате за готвене при висока температура, например за пържене.