Черепните наранявания са опасни, защото обикновено са следствие от падане или силен удар върху главата.

Хирургическа намеса се налага само в случаи на по-обширни наранявания. Косата около засегнатата зона се обръсва и преди зашиване раната се дезинфектира и се преглежда внимателно за счупвания или, недай си боже, за мозъчно поразяване.

  • При загуба на съзнание

Краткотрайната загуба на съзнание, последвала непосредствено след претърпяната черепна травма, особено ако е свързана със загуба на спомен за случилото се, налага задълбочаване на изследванията дори и при липса на видими черепни увреждания. Прави се рентгенография на черепа за изключване на фрактури и ЕЕГ за установяване на нормална мозъчна активност.

  • Спешни мерки при спукана глава

В случай на черепна травма със загуба на съзнание, ако липсва готовност за реанимация, трябва да се избягва всякакво разместване на пострадалия. Когато пациентът е в сравнително добро общо състояние и видът на травмата е ясен, позволено е следното:

• поставяне на пациента в странично положение;

• спиране на кървенето от раната чрез налагане на стерилна марля или чиста кърпа;

• транспортиране на пациента върху носилка, като се избягва наклоняване на главата;

• осигуряване на проходимост на дихателните пътища.

Черепните фрактури са тежки състояния, но в мнозинството случаи имат благоприятно протичане, ако не са свързани с мозъчно увреждане или потъване на костите с притискане на мозъка. Възстановяването е почти винаги пълно. За щастие повечето от тези травми са без разместване на счупените части. Но във всички случаи трябва да се провери какво става с мозъка.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!


Вижте и други публикации по темата: #черепно нараняване #спукана глава #спешни мерки