© Unsplash

Според диетолозите половината от вашата порция храна трябва да се състои от плодове и зеленчуци, за да се осигури достатъчно енергия и сила да бъдете здрави и устойчиви на заобикалящата ни замърсена среда. Но помислили ли сте някога за семената на плодовете? Те полезни ли са също толкова?

Плодовете всъщност са външната обвивка на семената и играят ролята на техен защитен слой. Консумирането на плодови семена не може да доведе до растящото растение в стомаха ви, но е добре да знаете кои могат и кои не могат да се консумират и защо. Някои семена може да са ценни за вас и вашето здраве, но има и други, които не са особено полезни. Прочетете и разберете сами:

Семена от ябълка:

Всеки се страхува от ябълкови семена, защото е чувал за съдържанието на цианиди (силно отровни вещества) в тях. Истината е, че ще трябва да си похапнете доста ябълкови семки, за да получите токсични ефекти от тях. Не се страхувайте да изядете цялата ябълка, включително нейните семена, но все пак не прекалявайте. Малко количество цианид е нормално за клетките и дори в някои научни изследвания е установено, че убиват раковите клетки.

Витамин В17, познат още като лаетрил, също се среща в големи количества в семките от ябълки и е установено, че помага за лечението на рак. Въпреки че качествата на този витамин е спорен сред медицинската общност, е ясно, че той има благоприятни ефекти. Други съставки от съдържанието в семената са редица ненаситени мастни киселини, както и минералите калций, желязо, магнезий, фосфор и калий.

Семена от грозде:

Съществуват множество доказателства, че гроздовите семена са от полза за редица сърдечно-съдови състояния. Гроздовите семена могат да помогнат с видовете лоша циркулация (хронична венозна недостатъчност) и високия холестерол. Те също намаляват подуването, причинено от нараняване и помагат при заболявания на очите, свързани с диабета.

Семките на гроздето съдържат антиоксиданти. Изследователите изучават тези полезни семена, за да видят дали те могат да намалят риска от някои видове рак. Засега доказателствата няма. Екстрактът от гроздови семена е изследван за употреба в редица състояния - вариращи от PMS до увреждане на кожата при оздравяване на рани.

Семена от круша:

Семената на крушите са доста малки и меки и обикновено не разбирате дали сте ги погълнали или не. Подобно на ябълките, крушовите семки съдържат малко количество цианид, което отново няма да ви убие, стига да не ядете огромни количества. Семената на крушите съдържат повече антиоксиданти и есенциални мастни киселини, отколкото цианид. Като се има предвид, че са толкова миниатюрни, не се мъчете да ги отстраните, няколко семчици няма да ви навредят.

Семена от авокадо:

Кой не обича авокадото? Не само, че това е един от най-хранителните плодове, но можете да ядете и техните семена! Всъщност семената на авокадото са един от най-добрите източници на разтворими фибри на Земята и са богати на антиоксиданти и калий. В семето има малко количество танини, които са токсични единствено в изключително големи количества (като например кой ще яде 10 семки от авокадо на едно ядене?).

Семената от авокадо съдържат над 70% от антиоксидантите, открити в цялото авокадо и помагат за понижаване на холестерола, предотвратяване на сърдечно-съдовите заболявания и инфаркт. Те също така помагат за намаляване на възпалението в стомашно-чревния тракт и облекчаване на червата. Известно е, че антиоксидантните ефекти от семената на авокадо индуцират апоптоза (клетъчна смърт) на ракови клетки, както и инхибират растежа на раковите клетки и предизвикват спиране на клетъчния цикъл.

Семена от цитрусови плодове:

Всички семена от цитрусови плодове са безопасни за консумация. Случва се да глътнем няколко докато ядем портокал или пием лимонада. Семената на лимона всъщност съдържат салицилова киселина (основната съставка в аспирина), така че поглъщането на няколко лимонови семена няма да ви навреди особено, а просто ще облекчи болката ви.

Семена от диня:

Динените семена са една от най-добрите храни, подхранващи кожата, косата и ноктите ни здрави и лъскави. Тези семена са невероятно богати на цинк, който регулира над 100 различни ензима в организма ни и е от решаващо значение за правилната имунна функция. Съдържат още желязо, фибри, повече от 10% протеини в зависимост от сорта, ненаситени мастни киселини като олеинова киселина и линолеумна киселина, витамин С, витамин А. В семената има също така витамин В, магнезий, желязо, фосфор, калий, манган, бета-каротин и ликопен, както и фитонутриент, който според изследванията може да помогне срещу различни ракови заболявания.

Семена от киви:

Семената на кивито съдържат масло с високо съдържание на омега-3 мастни киселини като алфа-линоленова киселина и имат много хранителни ползи. Тези киселини не се произвеждат от организма и следователно трябва да бъдат придобити чрез храната. Те са от първостепенно значение за здравето на сърцето и метаболизма. Семената винаги са били считани за годни за консумация. Те са и добри източници на витамин Е.

Семена от боровинки:

Семена от боровинки съдържат масло, богато на омега-3 (алфа-линоленова киселина) и омега-6 мазнини (линолова киселина), както и протеини, диетични фибри, каротеноиди и елагична киселина. Освен това семената са чудесен източник на антиоксиданти.

Семена от пъпеш:

Семената на пъпеша са изключително богати на протеини и са отлични източници на много важни витамини и минерали, включително витамини А, В6, В12, D, Е и К, както и ниацин, рибофлавин, тиамин, пантотенова киселина, бетаин и холин. Минералите, присъстващи в семената, включват калций, калий, желязо, магнезий, натрий, мед, цинк, фосфор, манган, флуорид и селен. Хората в Иран и Китай ядат препечени семена от пъпеш като лека закуска в продължение на векове. Изследователите предполагат, че напитка, произведена от портокалов концентрат и мляко, извлечено от семената от пъпеш, може да бъде хранителен заместител на кравето мляко и да се превърне в алтернатива за кърмачета.

Семена от нар:

Наровете са богати на витамин С, калий и фибри. По-голямата част от тези фибри се намират в семената. Съдържат се 48% от препоръчителния дневен прием на витамин С.

Семената от нар притежават голям брой антиоксиданти. Тези антиоксиданти, наричани полифеноли, включват танини, флавоноиди и антоцианин.

Единствената потенциална опасност от нара е за кучетата. Някои кучета могат да получат тежки храносмилателни проблеми, дължащи се на танините и киселините в нара.

В края на краищата не се притеснявайте, ако погълнете някое и друго семе от плод, това няма да ви навреди. Все пак не прекалявайте с някои плодови семки, а други се опитайте да консумирате по-често заради незаменимите им полезни свойства.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!


Вижте и други публикации по темата: #цитрусови плодове