Повърхност
При покупката обърнете внимание на степента на абразивност (грапавост и твърдост) на пилата. Тя се измерва в гритове - колкото повече са те, толкова пилата е по-мека.
- Пилите с абразивност от 80 до 240 грита са предназначени за обработка на изкуствените нокти, а от 180 - 240 грита - за среднодълги нокти.
- Пилата от 400 грита е средномека и с нея се шлифова повърхността. От 600 грита - за фина обработка и за полиране.
- От 900-1200 единици - за придаване на идеално гладка повърхност на ноктите.
Форма
От нея зависи функцията на пилата и е добре да имате в несесера си от двата основни вида, за да получите добър краен ефект и да не нараните ноктите си.
Овалната пила служи за подкъсяване и придаване на основна форма на ноктите.
Пилата-бумеранг (или „банан") е удобна за закръгляне на ноктите, за оформяне на краищата и притъпяване на ъглите.
С помощта на едра пила може да се промени дължината на ноктите, а с по-малка - да им се придаде желаната форма.
Практически всички пили имат еднакви параметри - дълги са 17-18 см и ширината им е от 1,5 до 2 см. Предлагат се и миниатюрни варианти.
Материал
За различните по дебелина и дължина нокти се ползва различни пили.
- Хартиените пили са най-разпространени. Предназначени са за естествени и изкуствени нокти. Отстраняват дребните неравности, придават форма и обработват повърхността. Те са практични, но не са дълготрайни. След ползване винаги трябва да се почистват - да се мият с топла вода и сапун, което ги прави доста нетрайни.
- Стъклените пили бързо и точно придават форма на ноктите, лесно се дезинфекцират. Главното им преимущество е, че не травмират и не разцепват ноктите, не ги начупват. Можете да миете и стерилизирате, затова стъклената пила си използва и от професионалистите. Не бива да я преварявате във вода.
- Дървени пили - ползват се за много деликатни нокти - сухи, чупливи, тънки и на деца. Тези пили не допуска нарези, порязвания и каквито и да е травми.
- Металните пили бяха популярни допреди няколко десетилетия. Те са покрити с неравномерен абразивен слой и са доста едрозърнести. С тях не може да се направи безупречен маникюр.
- Кристалната пила може да се мие, стерилизира и преварява, обработва се без проблем с дезинфектанти. Служи за шлифоване и полиране, когато ноктите трябва да бъдат гладки.
- Некачествената пила от лош материал може да увреди ноктите и кожата, да предизвика инфекции.
Козметичен хороскоп
ЗА УДЪЛЖЕНИ НОКТИ са подходящи едрозърнестите повърхности.
ЗА ЕСТЕСТВЕНИТЕ НОКТИ най-препоръчителни са пилички от картон, гума или стъкло. Металните пилички са старомодни и не се използват често, защото разцепват нокътя, разрушават структурата му.
АКО НОКТИТЕ СА ТВЪРДИ, купете си диамантена, сапфирена или рубинова пила.
ПРИ КРЕХКИ И ЧУПЛИВИ НОКТИ са подходящи пилите от хартия и керамика.
ЗА ПРЕКАЛЕНО ЧУВСТВИТЕЛНИ И ТЪНКИ НОКТИ се препоръчват кристални пили с дребнозърнеста повърхност.