© Pexels
Синузитът е сред най-често срещаните възпаления на околоносните кухини - синусите. Инфекцията може да е остра или хронична, като преминава от носната кухина в кухината на синуса.Синузитът се смята за хроничен, когато гнойното възпаление продължава повече от три месеца.

Причините за появата на синузита

Най-честата е безобидната в началото хрема. Ако тя не премине за седмица, трябва да се мисли за възпалителен процес в синусите.

За появата на синузита влияят също изкривяването на носната преграда, наличието на увеличена трета сливица, отслабената имунна защита на организма.

Синузитът може да се развие и при грип и стоматологични заболявания. Статистиката сочи, че всяка година в Европа от синузит заболяват 10 милиона души.

Симптоми на синузита

Симптомите на синузита се препокриват с проявите на други възпалителни болести и затова могат да затруднят поставянето на точна и навременна диагноза. Характерни са хремата, запушеният нос, главоболието, кихането, набъбването на носната лигавица. Придружават се често със зачервено гърло, висока температура, втрисане, мускулни и ставни болки, оток около или под очите. От едната или от двете ноздри изтича слузно-гноен секрет, който се стича и в гърлото.

Най-честото оплакване си остава главоболието.

При възпаление на максиларния синус болката е в областта на горната челюст, затова погрешно се свързва с проблем със зъбите. Съсредоточена е в челото, когато има синузит на челните синуси, във вътрешния ъгъл на окото или корена на носа (може да се обърка с болка от претоварено или лошо зрение), или в тилната област, когато е засегнат феноидалният синус (може да се вземе за главоболие от повишено кръвно налягане). Придружено е с тежест при навеждане и завъртане на главата.

Вариантите за лечение на синузита

Предписват се антибиотици срещу съответния бактериален причинител, капки или мехлем за носа и инхалации. Ако не дадат резултат, се прави пункция на синуса с цел премахване на гнойта.

Лечението се съчетава с физиотерапевтични процедури, обезболяващи, общоукрепващи средства.

  • Съвет: Дори да имате хрема, не бързайте да посягате към капките за нос, защото прекалената им употреба може да направи носната лигавица по-суха и раздразнителна. Използвайте спрей със солен разтвор и редовно прочиствайте носа.
Алтернативните методи за лечение на синузита предлагат различни рецепти с природни средства и акупресура. Ето някои от тях:

  • С лайка, със сода бикарбонат или смрадлика - се правят се инхалации, които прочистват и успокояват лигавицата на носа.
  • С морска сол - слагат се загрени торбички с морска сол върху челото и на носа и се държат, докато изстинат. Полезни са и промивките на носа с морска сол, разтворена в малко вода.

  • С краве масло - малка бучка масло се слага в едната ноздра и болният лежи, докато маслото се разтопи и навлезе в цялата ноздра. Процедурата се повтаря и в другата ноздра.
  • С босилек, сода бикарбонат и камфоров спирт - в половин литър вряща вода се поставят стръкче босилек, 1 чаена лъжичка сода бикарбонат и 1 чаена лъжичка камфоров спирт. Съдът се покрива плътно с картон, върху който е пробит отвор. Вдишва се през ноздрите от 3 до 5 минути. Процедурата се извършва всяка вечер до излекуване. При деца вдишването трае 1-2 минути. Внимание: лечението е противопоказно за алергични към него.
  • С пчелен мед - захаросан чист пчелен мед с големината на грахово зърно се поставя в двете ноздри при силно обърната глава назад. Постепенно медът се стича към гърлото. Процедурата се повтаря 2-3 пъти дневно.
  • С пчелен мед и лимонов сок - разбъркват се добре 1/4 ч. л. мед и 1/4 ч л. лимонов сок. Вечер преди лягане във всяка ноздра се слагат по 2 капки от сместа.
  • С варени яйца - сваряват се две яйца и още топли се поставят на местата, където се намират синусите.
  • С черен пипер и ракия - счукват се добре 15-20 зърна черен пипер. Поставят се върху продълговато парче няколко пластова марля, която се напръсква обилно със силна домашна ракия. След това марлята се поставя върху челото и се превързва с вълнен шал. Така болният престоява цяла нощ. На сутринта марлята се сваля, но вълненият шал се оставя да стои още няколко часа. Тази процедура се прави само вечер и е желателно на следващия ден болният да не излиза навън. Повтаря се 5-6 вечери. Внимание: възможни са изгаряния!
  • С брашно и ракия - 1 супена лъжица брашно се смесва с ракия, така че да се получи консистенция на тесто за питка. Мажат се синусите (челото, и бузите) със зехтин, за да не се изгори кожата, налага се марля и върху нея се разстила направеното тесто. Маската престоява един час седем поредни вечери. След нея лицето се измива.
  • С кромид лук и сол - две глави кромид лук се начукват и се осоляват с шепа сол. Сместа се размесва добре и се слага на челото.
  • С чесън - 5-6 скилидки чесън се смачква и сипва в малко бурканче или шише и се залива със същото количество вода. Шишето се затваря, разклаща се енергично, а след това се оставя да се утаи. С капкомер се капват по 3-4 капки от сока във всяка ноздра 3-4 пъти дневно.
  • Акупресурата също се прилага при синузит, но по-добре се обърнете към специалист за това. Най-общо тя се състои в натискане на точката между веждите точно над носа, както и скулите, докато се усети лека болка.

Как да се предпазите?

През зимата не ходете без шапка. Особено опасно е да се излезе навън, след като току-що сте сте се изкъпали и сте все още затоплени. В никакъв случай не си мийте косата, когато ви се налага да бъдете навън при минусови температури.

Онези, които вече имат хроничен синузит, трябва да носят шапка и шал, особено когато духа студен вятър. Те трябва да се пазят и от течение.

Стресът усложнява нещата - грижете се за спокойствието си.

Ако често плувате, използвайте щипка за нос.

Замърсената околната среда улеснява инфектирането на синусите. Обръщайте внимание на атмосферата вкъщи и на работното място, проветрявайте по-често в часове на намален автомобилен трафик.

Избягвайте алергени като домашен прах и полени.

Не забравяйте да поддържате имунната си система в добра форма с всички подходящи средства.

Тютюнопушенето вреди на синусите. Обикновено заболелият спира да пуши по време на инфекцията, но после отново се връща към цигарите. Окончателното им спиране е добра крачка към превенцията на синузита.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!


Вижте и други публикации по темата: #синузит #алтернативна медицина