© Unsplash

Изследователи от Стокхолмския университет откриха, че възрастните, които спят до пет часа всяка нощ, имат повишен риск от смърт. Хората, който спят само пет часа през нощта през работната седмицата, но компенсират с по-късно ставане през уикендите, обаче не повишават рискът.

За изследването публикувано в Journal of Sleep Research учените са разгледали данните за навиците на съня, събрани от повече от 43 000 души на възраст под 65 години. След това те са разгледали колко от хората са починали 13 години след като са получени първоначалните данни, за да се определи дали и как навиците на съня са засегнали смъртността. Разбира се, други фактори като образованието, BMI и пушенето могат да отнемат години от живота, но подобни фактори също са отчетени.


© Unsplash

Използвайки данните за продължителността на съня на участниците в проучването, изследователите разделят хората на няколко групи: кратко спящи, които са склонни да спят за по-малко от пет часа на нощ; средно спящи, които спят около седем часа на нощ; и дълго спящи, които спят девет часа или повече на нощ. След това групите се подразделят на базата на техните навици за сън в делничните дни в сравнение с навиците им за сън в уикендите: Кратко-кратко спящите спят по-малко от пет часа всяка нощ, кратко-средните спящите спят по-малко от пет часа през делничните дни и по 7 или 8 часа през почивните дни, дълго-дълго спящите спят поне девет часа всяка нощ.

Ето къде става интересно: При кратко-кратко спящите и дълго-дълго спящите учените откриват увеличен риск, но при кратко-средните спящите няма такъв риск. Резултатите предполагат, че наваксването на сън в почивните дни е добра за здравето, ако сте пропуснали сън през седмицата.

Резултатите от изследването са изненадващи, тъй като експерти по съня до момента не препоръчват да се опитва наваксването сън през уикенда. До момента учените твърдяха, че сън не може да се навакса в никакъв случай. Проучването противоречи на друго изследванията на университета в Аризона, което откри, че съня през уикенда всъщност може да навреди на здравето, въпреки че е заслужава да се отбележи, че това е наблюдавано само в случаите, когато почти не спите през седмицата, а след това спите много дълго през уикенда.


© Unsplash

Това ново изследване от Стокхолм променя този начин на мислене. Разбира се, настоящото изследване е далеч от заключение по темата. Единият от въпросите на който проучването няма отговор е защо дълго-дълго спящите имат смъртност, подобна на кратко-кратко спящите.

За момента продължава да е вярно, че е най-добре да спиш достатъчно всяка нощ. Хората, които спят шест или седем часа постоянно, не повишават риска от смърт.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!