© Сн.: Pixabay
  • В 100 г плод от шипки се съдържат около 600 мг витамин С, а при някои сортове количеството достига до цели до 2 грама. Тези цифри показват, че шипките са 30 пъти по-богати на витамин С отколкото лимоните. Плодовете са източник и на каротин (провитамин А), В1, В2 и В6, както и на витамините К и Е. Високо е съдържанието и на минерални соли - най-вече калиеви, калциеви, фосфорни и магнезиеви.
  • В суров вид шипката е с ниско съдържание на калории (51 kcal на 100 г), но в изсушените плодчета има пет пъти повече калории.
  • Шипката е мощен антиоксидант и е страхотна утоляваща жаждата напитка.
  • За да се запазят лечебните свойства на шипките, те трябва да се берат преди падането на първата слана. Затова шипките се запазват, като се изсушават плодовете, а не като се замразяват. Правилно изсушените шипки се съхраняват в затворени буркани в продължение на две години – това е срокът, в който се запазват полезните вещества в плодовете.
© Сн.: Pixabay

Лечебни свойства на шипките

Шипковият плод като лечебно средство се използва при бъбречни заболявания, при язви, гастрити и колити, чернодробни заболявания, дизентерия, сърдечни заболявания, малария и хипертония. Смята се, че шипките подобряват окислително-редукционните процеси в клетките, уплътняват капилярите, действат диуретично, влияят благоприятно на функциите на костния мозък и обмяната на веществата.

Богатото съдържание на витамини в червените плодчета помага при настинка и вирусни заболявания, тъй като засилва имунната система. Отвара от шипки се препоръчва за повишаване защитните сили на организма, при простудни заболявания, преумора, анемия, високо кръвно налягане, чернодробни, бъбречни и стомашни заболявания. Много ефикасна е и при вътрешни кръвоизливи, обилна менструация, трудно зарастващи язви и рани, при счупване на костите.

Смята се, че шипките са особено полезни за укрепване на сърцето и кръвоносната система, Защото комбинацията от витамин С и останалите съставки стимулира образуването на червени кръвни клетки. Заради съдържанието на пектини и танини пък са подходящи и при стомашно-чревни и бронхиални заболявания, защото образуват защитен слой върху стомашно-чревната и бронхиалната лигавица.

В народната медицина шипката се използва и при болести на простатата, захарен диабет, трудно уриниране, албумин, лошо храносмилане, атеросклероза, коклюш, главоболие, безсъние. Отварата от шипки е незаменима при пролетна умора, при отстояния след тежко боледуване, при грипни заболявания и кръвоизливи. Може да се използва и за промивки при сълзене на очите, за жабурене при зъбобол или кървене на венците, както и за гаргара при болки в гърлото.

Отварата от шипки предпазва от образуване на камъни в бъбреците.

От шипката освен плодовете се използват и семената. Отварата от тях се пие при камъни в жлъчката, бъбреците и пикочния мехур.

Корените също имат приложение - при глисти, както и за улеснение на храносмилането.

Маслото, което се извлича от семената се използва широко в козметиката и ароматерапията.

Шипковото масло поддържа оптимален баланс на мастните киселини и водата в нашата кожа. То е превъзходно хидратиращо средство, което бързо прониква в кожата и възстановява баланса на влагата. От друга страна има възстановяващ ефект и при белези, изгаряния, акне и дерматити като стимулира образуването на нови здрави тъкани. Известно е и със своя подмладяващ ефект, а също така се препоръчва на кърмещи майки за овлажняване на гърдите.

Внимание! Както е при всички лечебни растения, освен полезните свойства шипката има и някои противопоказания. Тинктура от шипка, особено тази на спиртна основа, не се препоръчва за хора с високо кръвно налягане. В този случай се препоръчва предварителна консултация с лекар. Не трябва да злоупотребяват с напитката от шипка и тези, които страдат от запек. Тинктурите и отварите от шипка са противопоказни за хора, склонни към тромбофлебит.

© Сн.: Pixabay

Как да си направите вкусен чай от шипка

За максимален лечебен ефект, шипките трябва да се варят правилно. Препоръчваме ви да си направите чай в подходящ съд (например термос-кана), това ще позволи полезните вещества не само да се разтворят напълно, но и да се запазят, тъй като при продължителното нагряване и кипене се разграждат.

  • Изплакнете сухите плодове под течаща вода и счукайте в дървен или стъклен хаван (!желязото ще се окисли), това ще позволи на плодовете бързо да пуснат полезните свойства в чая.
  • Сложете нарязаните шипки в подходящ съд в съотношение 2-3 супени лъжици плод на 1 литър вода.
  • Залейте плодовете с вряла вода до 80 градуса и затворете капака на съда.

Внимание: Витамин С се разгражда от силно излагане на топлина, така че не използвайте вряла вода.

  • След 4-5 часа чая от шипка ще бъде готов. Прецедете и изсипете в чиста бутилка или кана.

Има много вариации в приготвянето на чай от шипка. Заедно с шипката може да поставите 2 сушени кайсии или 1 суп. лъж. стафиди, да добавите: риган, маточина, мащерка или 1 ч.л. джинджифил, някои добавят захар, други мед на хапка.

За да предотвратите увреждането на емайла на зъбите от киселината в чая, трябва да изплакнете устата си след като се консумирали напитката.

Внимание! Материалът е само за информационни цели. Не трябва да прибягвате до самолечение без да се консултирате с лекар. Бъдете здрави!

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!


Вижте и други публикации по темата: #шипки #чай от шипки #билки #чай