Вижте 10 причини да ядете диня всеки ден:

  • Динята е най-добрият избор за летните жеги

Динята засища, без да поемате излишни калории, защото е богата на фибри и съдържа много вода. В 100 грама диня се съдържат само 30 ккал, 0,6 г протеин, 0,15 г мазнини, 8 г въглехидрати, 0,4 г фибри, 91% вода, 0,10 г цинк

  • Динята съдържа повече ликопен, отколкото доматите

Добре узрялата червена диня съдържа ценните ликопен и каротиноид, които неутрализират свободните радикали, „виновни“ за окисляването на холестерола и натрупването му по стените на кръвоносните съдове. Съдържанието на силния антиоксидант ликопен е най-високо в динята в сравнение с всички останали плодове и зеленчуци. Оказва се, че една купичка диня съдържа 1,5 пъти повече ликопен, отколкото червените домати. Този антиоксидант помага за борбата със свободните радикали и съответно подобрява имунната система. Затова сочният плод е подходящо средство за предпазване от сърдечносъдови заболявания и някои видове рак.

  • В 100 г диня има 60% от необходимата дневна доза магнезий за организма

Магнезият помага на организма да усвоява ценните витамини и минерали като калий, натрий, калций и др. Освен това подобрява функцията на мускулите и нервите - схващанията, бодежите, отпадналостта и умората са симптоми на недостиг на магнезий в организма. Трайната липса на този полезен микроелемент се отразява зле на сърцето - предизвиква аритмия и увеличава риска от инфаркт. Затова хората с високо кръвно налягане трябва да приемат храна с по-голямо количество магнезий.

Полезен е и за бъбреците - предотвратява образуването на камъни и намалява отлагането на соли в организма. Смята се, че този микроелемент е отличен антидепресант - похапвайте диня за добро настроение.

  • Диня за здрав тен и добро храносмилане

Динята е богата на фолиева киселина (витамин В9), необходима за изграждането на ДНК и РНК, участва в деленето на клетките и регулира абсорбирането и преработването на белтъците. Видимият ефект от фолиевата киселина са здравият тен на кожата, подобреното храносмилане и повишеното количество кърма при младите майки.

  • Сокът от диня е природна виагра

Сокът от диня подобрява циркулацията на кръвта, а тази особеност помага на мнозина мъже в сексуалния живот. Динята е в списъка с храни, които сексолозите препоръчват при понижено либидо. Проучвания, проведени в университетите във Флорида и Фоджия в Италия, показват, че сокът от диня е изключително полезен за кръвообращението в организма и може да намали хипертонията. Поради това си свойство той действа положително и при еректилна дисфункция.

  • Кората от диня подобрява кръвообращението

Тъй като динята е и зеленчук, кората ѝ също е ядлива. Кората от динята е богата на аминокиселината цитрулин, която може да подобри кръвообращението. Можете спокойно да я пасирате в блендер и да я добавите към плодова салата, сладолед или освежаващо смути.

При какви болести се препоръчва диня?

  • Динята е много полезна за страдащите от подагра, жлъчка, хронична бъбречна недостатъчност, чернодробна болест. Динята подпомага изчистването на токсичните продукти от тъканите и затова се препоръчва при проблеми с отделителната система.
  • Динята се прилага и при лечение на хроничен запек заради съдържащите се в нея магнезий и фина целулоза. Освен това регулира перисталтиката на червата и стимулира отделянето на жлъчен сок.
  • Динята все по-често се препоръчва при анемии и псориазис.
  • Настоика с динени кори при гастрит и колит

100 г сухи кори от диня се заливат с 500 мл вряла вода. Оставя се да се охлади и се прецежда. Пие се по 200 мл на 70-75 кг телесно тегло от 4 до 6 пъти дневно преди хранене.

  • Маска с динени семена при пигментни петна, лунички, акне

Семената на динята (пресни или сушени) се начукват и заливат с хладка вода в съотношение 1:10. С памуче, натопено в сместа, се обтриват 2-3 пъти на ден засегнатите места - пигментни петна, лунички, акне.


  • Разтоварващ ден с диня

2,5 кг диня се разпределят на 5 порции, не се приема друга храна, алкохол, подсладени напитки.

При невъзможност да се издържи само на диня, се разрешава да се хапне 100 г варен ориз 2 пъти за деня заедно с поредната порция плод. Допустима е и чаша кафе без захар. Тази комбинация диня и ориз се препоръчва и за страдащите от високо кръвно налягане, тъй като действа обезводняващо.

ВНИМАНИЕ! Какви са противопоказанията при похапване на диня?

  • Диуретичното действие се проявява бързо след хапване на порция плод. Освен това се образуват газове в червата, които са неприятен симптом за хора в напреднала възраст и с проблеми на храносмилателната система.
  • При наличие на камъни с големи размери в бъбреците не бива да се правят опити за прочистване на организма с динена диета - Възможно е да се предизвика бъбречна криза.
  • Не се препоръчва и при обострена язва на стомаха или дванадесетопръстника.
  • Диабетиците трябва да внимават с приема на сладкия плод - количествата да са ограничени до 200-300 г на ден.

Хареса ли ви? #Споделете с приятели!